NPRCz

 

NARODOWY 

PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. 


Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kopernika w Śremie została beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 – Priorytet 3. i uzyskała rządowe wsparcie finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych (12 tysięcy złotych z dotacji oraz 3 tysiące złotych wkładu własnego) przeznaczone na zakup książek.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Wdrażany jest w oparciu o Uchwałę nr 69/2021 Rady Ministrów z dnia 21 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025” wraz załącznikiem.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
W NPRCz 2.0 na lata 2021-2025 wyróżniono cztery Priorytety, z których jeden adresowany jest do szkół: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

W ramach wdrażania NPRCz SP1 planuje podjęcie następujących działań:
  1. Przeprowadzenie ANKIETY wśród uczniów, rodziców i nauczycieli - zebranie propozycji tytułów książek do zakupu.

  2. Organizowanie cyklicznych akcji na terenie szkoły promujących czytelnictwo z udziałem uczniów, rodziców oraz nauczycieli tj.: Międzynarodowy Dzień Kropki, Dzień Głośnego Czytania, Miesiąc Bibliotek Szkolnych itp.
  3. Organizowanie na terenie szkoły konkursów promujących czytelnictwo, np. plastycznych.
  4. Przygotowanie tematycznych wystaw książek.
  5. Dostosowanie godzin pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów.
  6. Prezentowanie działań biblioteki szkolnej na stronie internetowej biblioteki i szkoły.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz