NARODOWY
PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 1 im. M. Kopernika w Śremie została beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 – Priorytet 3. i uzyskała rządowe wsparcie finansowe w wysokości 15 tysięcy złotych (12 tysięcy złotych z dotacji oraz 3 tysiące złotych wkładu własnego) przeznaczone na zakup książek.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Wdrażany jest w oparciu o Uchwałę nr 69/2021 Rady Ministrów z dnia 21 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025” wraz załącznikiem.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
W NPRCz 2.0 na lata 2021-2025 wyróżniono cztery Priorytety, z których jeden adresowany jest do szkół: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
W ramach wdrażania NPRCz SP1 planuje podjęcie następujących działań:
- Przeprowadzenie ANKIETY wśród uczniów, rodziców i nauczycieli - zebranie propozycji tytułów książek do zakupu.
- Organizowanie cyklicznych akcji na terenie szkoły promujących czytelnictwo z udziałem uczniów, rodziców oraz nauczycieli tj.: Międzynarodowy Dzień Kropki, Dzień Głośnego Czytania, Miesiąc Bibliotek Szkolnych itp.
- Organizowanie na terenie szkoły konkursów promujących czytelnictwo, np. plastycznych.
- Przygotowanie tematycznych wystaw książek.
- Dostosowanie godzin pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów.
- Prezentowanie działań biblioteki szkolnej na stronie internetowej biblioteki i szkoły.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz